skip to Main Content

نیکل آلومینیوم برنز

همانطور که پیشتر گفته شد آلومینیوم برنزها یک خانواده از آلیاژ های پایه مسی هستند. نقش آلومینیوم در آنها، افزایش استحکام می باشد تا حدی که استحکام آنها به نزدیکی فولادهای با کربن متوسط می رسد.

در حالی که آلومینیوم برنزها حدوداً حاوی ۵ تا ۱۴% آلومینیوم، تا ۴% آهن و مقادیری نیکل و منگنز هستند. گروه دیگری از آلیاژهای مشابه به نام نیکل آلومینیوم برنز نیز وجود دارد که البته گاهاً خانواده ای از آلومینیوم برنزها نیز به حساب می آیند. این آلیاژها معمولاً حاوی ۶ تا ۱۳% آلومینیوم و تا ۷% آهن و تا ۷% نیکل می باشند. به طور معمول مقدار دو عنصر آهن و نیکل در آنها بین ۳ تا ۶% می باشد. همچنین منگنز هم تا حدوداً ۱.۵%، به عنوان اکسیژن زدا و عنصر استحکام دهنده، اضافه می شود. در صورتی که درصد منگنز بالاتر رود آلیاژ در گروه منگنز آلومینیوم برنز جای می گیرد. این دسته تا ۱۴% منگنز به همراه مقادیری آهن و نیکل دارند. آلیاژ CuMn11Al8Fe3Ni3 از این خانواده می باشد.

افزایش همزمان آهن و نیکل در نیکل آلومینیوم برنزها موجب افزایش استحکام و مقاومت به خوردگی می شود. البته خواص با عملیات حرارتی کوئنچ- تمپر می توانند بهبود یابند. همانطور که پیشتر گفته شد در عملیات حرارتی این آلیاژها ملاحظات کمتری را نسبت به آلومینیوم برنزها نیاز است. این آلیاژها در دو نوع ریختگی و کارشده برای استفاده در هوافضا، معماری، سیستم آب شیرین کن و کندانسور آب، سازه های دریایی نفت و گاز و به ویژه کاربرد های دریایی در دسترس هستند.

در جدول زیر مشخصات چند مدل آلومینیوم برنز را مشاهده می کنید. از میان آنها آلیاژهای CW307G، CW304G و CW308G از نوع نیکل آلومینیوم برنز می باشند.

آلیاژCu
%
Al
%
Fe
%
Ni
%
Mn
%
Si
%
استحکام تسلیم
MPa
استحکام کششی
MPa
درصد افزایش طول
%
سختی
HB
CW305GRem۹.۰-۱۰.۰۰.۵-۱.۵۱۸۰۴۲۰۲۰۱۰۰
CW303GRem۶.۵-۸.۵۱.۵-۳.۵۱.۰ max۱۸۰۴۶۰۳۰۱۱۰
CW304GRem۸.۰-۹.۵۱.۰-۳.۰۲.۰-۴.۰۱۸۰۵۰۰۳۰۱۱۵
CW302GRem۶.۳-۷.۶۱.۵-۲.۲۲۵۰۵۰۰۲۰۱۲۰
CW306GRem۹.۰-۱۱.۰۲.۰-۴.۰۱.۵-۳.۵۲۵۰۵۰۰۲۰۱۲۰
CW307GRem۸.۵-۱۱.۰۳.۰-۵.۰۴.۰-۶.۰۱.۰ max۳۵۰۶۵۰۱۲۱۸۰
CW308GRem۱۰.۵-۱۲.۵۵.۰-۷.۰۵.۰-۷.۰۱.۵ max۴۵۰۷۵۰۵۱۹۰

جهت مشاوره و تهیه آلیاژهای آلومینیوم برنز و مس کروم زیرکونیوم می توانید با ما در تماس باشید:

پیام خسروی

۰۹۱۳۱۶۸۰۶۳۲

منابع:

https://www.copper.org/applications/marine/nickel_al_bronze/pub-222-nickel-al-bronze-guide-engineers.pdf

https://marketing.metaltek.com/smart-blog/aluminum-bronze#:~:text=Aluminum%20Bronze%20contains%20approximately%209,already%20strong%20in%20this%20area.

پیام خسروی

دکتری مهندسی مواد از دانشگاه صنعتی اصفهان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + نوزده =

Back To Top
×بستن جستجو
جستجو