کوره ها عضو مبنایی در ساختار یک جامعه صنعتی هستند. در واقع کوره ی صنعتی آغازگر تمدن بوده است.هدف اصلی یک کوره صنعتی دستیابی به دما های فرایندی بالاتری از دمای محیط است.

با این که میتوان با ایجاد یک شعله به دماهای بالاتر از دمای محیط رسید اما فرایند دما دهی در یک کوره صنعتی با کنترل بسیار بیشتری انجام می شود به گونه ای که تمامی فرآیندهای صنعتی که نیاز به یک دمای مشخص دارند بدون آن غیر خواهند بود.

کوره های صنعتی که حداکثر دمای کاری آنها ۶۵۰ درجه سانتیگراد باشد و اصطلاحاً «رنگ نشان نمی دهند» در آمریکای شمالی به آنها آون (oven) گفته می شود. با این وجود تمایز بین کوره و آون چندان هم معین نیست به طور مثال آونهای کک سازی در دمای ۱۴۷۸ درجه سانتیگراد فعالیت می کنند. در اروپا به اغلب کوره ها آون گفته می شود. در صنعت سرامیک سازی اغلب به جای کوره از واژه کلین (klins) استفاده می شود. در پتروشیمی ها و کارخانه های فرآیند شیمیایی انواع مختلفی کوره صنعتی وجود دارد که به نامهای هیترها، کلین ها، فایرباکس ها، افتربرنرها و سوزاننده ها یا دیستراکتور معروف هستند.

یک آون صنعتی با حجم متوسط

یک آون صنعتی با حجم متوسط

کوره های صنعتی در بازه های دمایی بسیار متفاوتی عمل می کنند که بستگی بسیار زیادی به ماده و فرآیند مورد نظر جهت حرارت دهی دارند.

کاربرد کوره صنعتی

کوره های حرارت دهی در فرآیندهای صنعتی محفظه هایی هستند که به گونه ای طراحی شده اند تا بتوانند حرارت را به بار (شارژ) در قالب های مختلف «انتقال حرارت» برسانند. ذوب فلزات آهنی و شیشه‌ها دمای بسیار بالایی نیاز دارد و عموماً همراه با سایش و خوردگی شدید است. فرایندهای شکل دهی دمای بالایی (اندکی کمتر از ذوب) نیاز دارند تا ماده را نرم کرده و آن را برای فرآیندهای بعدی مانند چکش زنی، خمکاری، لوله کردن، فشار و اکسترود آماده کنند.

عملیات حرارتی اما در دماهای معتدل تری انجام می شود تا امکان تغییرات ساختاری کریستالی یا شیمیایی به صورت فیزیکی امکان پذیر باشد. عملیات حرارتی می تواند شامل سخت کاری، تنش زدایی فلزات و یا دستکاری شکل پذیری آن باشد. از انواع عملیات حرارتی که توسط کوره های صنعتی انجام می شود می توان به عملیات پیرسازی، آنیلینگ، آستنیته کردن، کربوره کردن، سخت کاری، مارتنزیتی کردن، نیتراسیون، سینترینگ، کروی سازی، تنش زدائی و تمپرینگ اشاره کرد.

فرایندهای صنعتی اما از دماهای پایین تر استفاده می‌کنند که از آن جمله می‌توان به فرایندهای خشک کردن، پلیمرازیسیون و انواع مختلف تغییرات شیمیایی نام برد.

انواع کوره صنعتی

انواع کوره صنعتی از نظر منبع حرارت

کوره های صنعتی را میتوان بر اساس اینکه منبع حرارت دهی چگونه قرار گرفته و حرارت چگونه به ماده مورد نظر منتقل می شود به چندین دسته تقسیم کرد:

 1. کوره های بچ (مرحله ای) Batch-type furnaces
 2. کوره های ته ماشینی Car-hearth furnaces
 3. کوره های پیوسته CInclinedontinuous furnaces
 4. کوره های ته چرخان Rotary hearth furnaces
 5. کوره های چند ته دارMultihearth furnaces
 6. کوره های چرخشی شیب دار Inclined rotary drum furnaces
 7. کوره های برجی Tower furnaces
 8. کوره های محور دار Shaft furnaces
 9. کوره های بستر سیال Fluidized bed furnaces
 10. حمام های مایع Liquid heaters

پیشنهاد می‌شود برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به کتاب کوره های صنعتی نوشته آقای ترینکس مراجعه بفرمایید.

انواع کوره های صنعتی بر اساس سوخت مصرفی

همچنین کوره های صنعتی از انواع مختلف سوخت استفاده می‌کنند که در زیر آنها اشاره می شود:

 1. کوره های سوخت سوز (سوخت گاز، مایع و یا جامد)
 2. کوره های الکتریکی ( کوره های مقاومتی، کوره های القایی، کوره های قوس الکتریکی)

مراکز فروش کوره صنعتی در ایران

مراکز فروش کوره صنعتی زیادی در ایران فعال نیستند و متاسفانه فعالیت تخصصی بازرگانی خاصی جهت هدایت مشتریان انجام نمی شود. اغلب فروشندگان کوره در ایران، تولید کنندگان و کارخانجات تولیدی هستند که گروه متک به هیچ عنوان پیشنهاد نمی کند تا مستقیماً برای خرید کوره صنعتی به تولید کننده مراجعه کنید.

اولین قدم جهت خرید کوره صنعتی از نگاه هر کسی ممکن است مراجعه به یک کارخانه و یا تولید کننده آن کوره باشد. اما به چند دلیل این ایده خیلی کاربردی نخواهد بود:

 • اغلب کارخانه ها، کارگاه ها و تولیدکنندگان تجهیزات  به دنبال فروش محصول یا محصولات تولیدی خود هستند و در شرایطی که حتی ممکن است محصول آنها تمام نیاز مشتری را برطرف نسازد او را به محصول کارخانه و یا تولید کننده ای دیگر ارجاع نخواهند داد.
 • سیستم مشاوره آنها عموماً مختص به اطلاعات و داده های فنی محصولات خودشان است و از توانمندی ها و امکانات محصولات دیگران و مزایا و معایب آنها کمتر صحبت می کنند.
 • سیستم فروشی اغلب کارگاه‌ها و کارخانه‌ها خیلی در دسترس نیست و یا اطلاعات دقیق فنی در اختیار مشتری قرار نمیدهد.
 • بیشتر کارخانه ها و تولید کننده ها بروکراسی بسیار طولانی جهت یک قیمت دهی ساده دارند به طوری که خریدار پس از گذشت زمانی طولانی و آگاهی از قیمت یک محصول ممکن است نیاز به تغییراتی در سفارش خود داشته باشد این بروکراسی آن را کند میکند.

برای دریافت بهترین مشاوره خرید و سفارش کوره صنعتی مورد نظر خود با گروه متک که به عنوان یک تاجر بی طرف در زمینه زمینه فروش و توزیع انواع کوره های صنعتی عمل می کند  ارتباط بگیرید:

فروش انواع کوره صنعتی با قیمت کارخانه به همراه مشاوره دقیق و حرفه ای در متک (تکنولوژی مواد) آغاز شد

با ما تماس بگیرید:

محمد طلایی زاده

۰۹۱۶۰۵۵۱۱۲۴